Postări

Se afișează postări din mai, 2026

Despre milostenie

Imagine
Bun găsit! Iată-ne ajunși și în ajunul praznicului Pogorârii Duhului Sfânt, praznic împărătesc. Ce ne-am face fără Duhul Sfant, Cel care viaza în toate. Dar înainte prăznuirea Duhului Sfant s-a rânduit pomenirea celor adormiți, căci și ei sunt în comuniune cu cei vii. Mi se pare atât de frumos acest lucru. Am dus și eu la biserica un pomelnic și prinse pentru cei dragi. Fie ca Multmilostivul Dumnezeu sa primească sfintele rugăciuni 🙏🙏🙏  Pentru noi cei vii, milostenia este o unealta pentru câștigarea vieții veșnice. Deși suntem încă în viata, parca tot sovaim în a face fapte de milostenie, invocând motive de tot felul. Eu nu sunt atât de milostiv, ba prea puțin.  Dar mi-am amintit de Sfântul Ioan cel Milostiv    care a văzut milostenia în chip de fecioară, care i-a spus ca îl poate conduce la Împărat dacă va fi mereu milostiv. Aceasta arata, desigur, cât de îmbelșugat sălășluia darul dumnezeiesc al milostenie în sufletul lui. Noi, însă, dacă nu putem av...

Despre viata de zi cu zi..

Imagine
Hristos a înviat! În primul rand doresc sa împărtășesc cu voi despre nașa mea care este în proces de recuperare și ne bucuram ca este din ce în ce mai bine.  Și eu sunt pe drumul cel bun cu sănătatea. Cel mai important e ca am reușit sa reduc mult procesele inflamatorii și durerile articulare de când am reușit sa scad în greutate. Încă sunt în proces. La începutul lunii iunie am programare la diabetolog sa vedem cum sunt și eventual voi mai face alte analize.  Tot în lunile acestea am avut probleme cu Matei. Am fost de la un doctor la altul, analize.. A scăzut mult în greutate și avea dureri  epigastrice mari. Săptămâna trecută a fost internat la Cluj pentru investigații medicale amănunțite. A făcut și o endoscopie superioara la care avem de așteptat rezultatele biopsiilor deoarece Matei are niște leziuni la esofag și stomac. Medicul curant încă nu știe dacă acestea sunt rezultatul refluxului gastric și al conținutului biliar găsit în stomac. În prezent urmează un tratame...

O profeție a zilelor noastre

Imagine
Hristos a înviat! Sfântul Serafim de Virița : "Va veni vremea când nu prigoana, ci banii și lucrurile acestei lumi ii vor îndepărta pe oameni de Dumnezeu. Atunci, cu mult mai multe suflete se vor pierde decât pe vremea persecuțiilor. Pe de o parte, vor pune aur pe turle și cruci, iar pe de altă parte, va domni tot ceea ce este rău și fals. Adevărata Biserică va fi totdeauna prigonită. Cei care își doresc mântuirea vor fi mântuiți prin boli și necazuri. Prigoanele vor veni într-un mod cumplit de viclean și va fi foarte greu ca cineva să le prevadă. Cumplită va fi acea vreme; îi deplâng pe cei care vor trăi atunci".